Ha a francia konyhára gondolunk, a legtöbb embernek maximum a békacomb és az éticsiga jut eszébe. Pedig a francia konyha ezernyi kincset rejt, amelyeket érdemes kipróbálni. Úgy gondolom, a francia gasztronómia megér még néhány posztot, ígyhát ma ismét ide vezet az utunk.
Ezúttal irány Provence, Dél-Franciaországban. A régió neve a római Provincia (Provincia Romana) szóból ered. Legnagyobb városa Marseille, de Provence-ra inkább a kisvárosi, vidéki környezet a jellemző.
Amerre csak járunk, mindenfelé levendulaföldek, szőlőgazdaságok, zöldség-gyümölcs veteményesek mellett vezet az utunk. Ebből is látszik, hogy a provence-i emberek számára nagyon fontos a gasztronómia (ez egyébként egész Franciaországra jellemző).
A vidék jellegzetessége az úgynevezett Provence-i fűszerkeverék, melyet beszerezhetünk akár készen is bármely nagyobb üzletben, hipermarketben, dee ha kedvünk tartja, mi magunk is elkészíthetjük azt:
Az alábbi szárított fűszerekre lesz szükségünk:
- 3 rész bazsalikom
- 3 rész majoranna
- 3 rész oregánó
- 1 rész kakukkfű
- 3 rész rozmaring
- 2 rész menta
- 1/2 rész ánizs
- 1 rész levendula
- 1/2 rész koriandermag
- 1/2 rész feketebors
- 3 babérlevél
A fűszereket keverjük alaposan össze és tegyük a keveréket egy üres borsmalomba, így könnyebben tudjuk kezelni.
A provence-iak előszeretettel használják ezt a fűszerkeveréket, a mai receptben is kulcsszerepet játszik. Ez a recept pedig nem más, mint a
Provence-i zöldségkrémleves
Ennek a levesnek az érdekessége, hogy ún. fűszeres pistou-t készítünk hozzá, ez adja meg a leves aromáját.
Hozzávalók:
- 40 dkg friss vagy szárított bab (a szárítottat éjszakára be kell áztatni)
- fél teáskanál provence-i fűszerkeverék
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 fej hagyma
- 2 kis darab burgonya
- 120 g friss vagy fagyasztott zöldbab
- 2 kis cukkini
- 1,5 liter víz
- 3 paradicsom
- 120 g friss vagy fagyasztott zöldborsó
- 1 marék spenót
- 1 szál póréhagyma
- 1 szár zeller
- 2 sárgarépa
- a pistou-hoz (fűszerbetéthez):
- 2 gerezd fokhagyma
- 4 evőkanál reszelt parmezán sajt
- 4 evőkanál olivaolaj
- 1 ek bazsalikom (lehet friss is)
Elkészítés:
A zöldségeket készítsük elő: a hagymát kockázzuk fel apróra, a póréhagymát vékonyan karikázzuk fel. A zellert és a répát vékonyan szeleteljük fel. Kockázzuk fel a megtisztított burgonyát, cukkinit és a kimagozott paradicsomot. Ez utóbbit meg is hámozhatjuk (kis időre tegyük forró vízbe, úgy könnyebb). A spenótot is vágjuk fel apró darabokra.
Ha friss, vagy szárított babot használunk, főzzük kicsit előre, hogy félig megpuhuljon. Tegyünk a babra annyi vizet, hogy ellepje, majd adjuk hozzá a provence-i fűszerkeveréket, és egy gerezd fokhagymát (ezt lehet zúzni, vagy apróra vágni is). Főzzük puhára (friss babnál 10 perc, szárított babnál kb. 1 óra).
Válasszunk ki egy nagy edényt, ebbe tegyünk oívaolajat, majd forrósítsuk fel. A hagymát és a póréhagymát pirítsuk meg, kb 5 percig amíg puhulni nem kezdenek. Ízlés szerint sózhatjuk, borsozhatjuk is. Ezután adjuk hozzá a zellert, sárgarépát, valamint zúzzuk, vagy aprítsuk bele a maradék fokhagymát. Főzzük 10 percig, időnként kevergessük.
Adjuk hozzá a burgonyát, a zöldbabot és a vizet. Vegyük közepes, vagy kisebb lángra a tűzhelyet és főzzük még 10 percig. Ezt követően adjuk hozzá a cukkinit, a borsót, a paradicsomot, valamint a megfőtt babot a főzőlével együtt! Kis lángon főzzük további 25-30 percig.
Végül tegyük bele a spenótlevelek, és főzzük még 5 percig.
A pistou-hoz (fűszerbetéthez) egy tálban keverjük össze a parmezánt az olívaolajjal, a bazsalikommal (ha friss, akkor előbb vágjuk apróra), és a zúzott, vagy apróra vágott fokhagymával.
Amikor a leves elkészült, vegyük le a tűzről és keverjük hozzá a pistou-t, majd turmixgépben, vagy botmixer segítségével pürésítsük le.
Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Jó étvágyat kívánok mindenkinek!